Tmavomodrý den

Moravské náměstí bude 27. dubna od 13 do 17 hodin přímo pod Joštem patřit zážitkovému Tmavomodrému dni. Všichni si budete moci vyzkoušet čtení Braillova písma, chůzi se slepeckou holí, masáže pod rukama nevidomých masérů, aplikaci pro barvoslepé a užít si bohatý gastro program.

Tmavomodrý den – foto z události

Přijďte se na pár okamžiků zahalit do tmy a poznejte, jaké překážky překonávají nevidomí a slabozrací v každodenním životě.

Vyzkoušíte si chůzi v centru města poslepu jen s bílou holí v ruce, zkusíte si nachystat svačinu, namazat chleba, nalít hrnek čaje – to vše opět s klapkami na očích, tedy bez tolik potřebné zrakové kontroly.
Víte, jak nevidomý člověk roztřídí oblečení podle barev, aby se nezapralo? Jak přiřadí ponožky správně podle barev, aby neměl každou ponožku jinou? To vše se v centru Brna naučíte!

Předvedeme vám, jak můžete vlastní chytrý telefon přeměnit v chytrou pomůcku pro nevidomé, a ukážeme počítač s hlasovým výstupem pro nevidomé.

Tmavomodrý den také v rámci svého doprovodného programu představí mobilní aplikaci NowYouSee pro barvoslepé. Za aplikací stojí Tomáš Jelínek. Freelancer a vývojář působící v brněnském Impact Hubu. Uprostřed Moravského náměstí pod Joštem si budete moci udělat test na barvoslepost, ale následně si i stáhnout do svého mobilního telefonu aplikaci, která při pohledu přes displej telefonu přebarví barvy tak, aby barvoslepému nedělalo problém je určit. Aplikace bude kdykoliv ke stažení zdarma a je určena pro iOS i Android

Ve stanech na náměstí budou k dispozici i brýle simulující různé zrakové vady, na Pichtově psacím stroji si můžete vyzkoušet psaní Braillova bodového písma a nejen pro děti nachystáme hry pro zrakově postižené.

Doporučujeme také užít si masáž pod rukama nevidomých masérů. Jedním z nich je Pavel Hons, který moc dobře rozumí tomu, proč je při masážích stěžejním prvkem dotyk.

S nevidomými bude možné přímo pod Joštem pohovořit si o tom, jak které věci dělají, poptat se na to, jaké nástrahy v každodenním životě překonávají.

Chybět nebudou ani stánky s občerstvením – zmrzlinou, domácí limonádou, bagetami, trdelníkem a kávou.