Tmavomodrý festival představí mobilní aplikaci pro barvoslepé

Víte, jak barvoslepý člověk vidí semafor, záhon s jahodami nebo pole s vlčími máky? Jak rozlišuje figurky ve hře Člověče, nezlob se? Vidí je šedě a rozlišuje je těžko! Pro zdravé oko naprosto odlišné barvy - červená a zelená – mu zcela splývají. Tmavomodrý festival představí v rámci svého doprovodného programu mobilní aplikaci NowYouSee, která pomůže barvoslepým určit barvy – prostě je přemaluje.

foto - Aplikace pro barvoslepé

Za aplikací stojí Tomáš Jelínek. Freelancer a vývojář působící v brněnském Impact Hubu. Potkáte ho 27. dubna od 13 do 17 hodin na akci Tmavomodrý den. Na monitorech i na papírových kartičkách si budete moci - uprostřed Moravského náměstí pod Joštem - udělat test na barvoslepost. Test je určen i dětem, Tomáš Jelínek totiž klasické Ishiharovy desky s čísly vyměnil za obrázky. Zároveň si budete moci stáhnout do svého mobilního telefonu aplikaci, která při pohledu přes displej telefonu přebarví barvy tak, aby barvoslepému nedělalo problém je určit. Například z červené udělá růžovou.

Aplikace bude kdykoliv ke stažení zdarma a je určena pro iOS i Android. Umí v mobilu transformovat nejen obrazy, ale i fotky, můžete s ní fotit a natáčet videa se změněnými barvami.

Návod, které barvy přebarvit, je vědecky popsán. Tomáš Jelínek se při určování barev pro aplikaci pouze držel doporučení vědců. „Tento produkt je opravdu něčím, co může být v praktickém životě užitečné. Impulsem k vytvoření aplikace mi byli kamarádi, kteří s touto oční vadou chtěli hrát deskové hry. A jsem rád, že aplikaci mohu poprvé představit právě při Tmavomodrém festivalu,“ shrnuje Tomáš Jelínek.

Je docela možné, že Tomáš Jelínek bude mít při své prezentaci „narváno“. Barvoslepostí totiž trpí mnoho lidí, konkrétně každý 10 muž a každá 80 žena.

A za závěr: Víte proč je Facebook modrý? Mark Zuckerberg je totiž také barvoslepý a modrá, je barva, kterou vidí v plném spektru tak, jako ostatní.